Helikopterli Şap Nedir? Nasıl Yapılır?

Helikopterli Şap Nedir? Nasıl Yapılır?

Helikopterli Şap Nedir?

Helikopterli Şap, baskı beton için dökülen betonun sertleştikten sonra, daha pürüsüz bir hale getirilmesi için yapılan çalışmadır. Zımparalama ve ya parlatma denilen bu işlem için helikopter denilen araç kullanılır. Yapısı itibariyle vantilatöre benzeyen bu aracın, fanlar yerine, sertleşmiş beton kırıntılarını temizlemek için keskin bıçaklar kullanılmıştır. Bu araç büyük veya küçük şap için tasarlanmıştır. Helikopter, çimento taze beton dökümünden çıkarmak için çok yönlüdür. İçerisindeki parçalar, hızlı kaydırma bıçaklar için hızlı adımlar sağlar. Leeson Electric motorunun yanı sıra Honda veya Subaru benzinli motorlarla güçlendirilmiştir. Çalışırken duman çıkarmaması sebebiyle tamamen çevre dostu bir makinedir. Kullanımının da kolay olmasıyla, kısa sürede bu işin uzmanı olabilirsiniz. Ancak her çalışmada olduğu gibi, helikopterli şap uygulamasının da bazı  püf noktaları vardır. Bu kurallara uyulduğu taktirde, daha temiz ve pürüsüz bir zemin çıkarmış olursunuz.

Helikopterli Şap Nasıl Yapılır?

Helikopterli şap işlemi, betonun istenilen sertliğe ulaştıktan sonra başlanmalıdır. Bu nedenle helikopter bıçaklarına her hangi bir çimento parçası yapışmayacaktır. Aksi taktirde, helikopter bıçakları arızalanabilir veye zemin, istenilen pürüsüzlüğe ulaşamamış olur. Bıçaklar düz durumda olmalıdır. Operatörler asgari iz bırakarak döşeme işlemini tamamlamaya hazır. Standart bir mala kullanın, sonra perdah makinesi ile mala yoluyla erişilemeyen duvarlar ve bariyerin kenarında bir mala kullanın. Yüzey yeterince ayarlandığında devam edin.

Helikopterli şap tamamlanmasından ve bıçaklar temizlendikten sonra tamamlama işlemi başlar. Bıçak mesafesini bükme topuzuyla ayarlamak, tüm katta eşit olmayan sertliği telafi etmek için sınırsız bir değişime izin verir, çünkü farklı oranlarda iyileşebilir. İlk geçiş için yaklaşık 1/4 inçlik mücadeleyi başlatın ve istenilen bitirme sağlanıncaya kadar sonraki her geçiş yerine geçmeye devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir