Baskı Beton Nedir?

Baskı beton, istenilen çevreye veya mekana özgü olarak yapılan, zemin kaplama uygulamalarıdır. Yeni nesil teknolojiyle gelişen baskı betonun yapı taşlarında, çok desenli granit ve ortama uygun renk çeşitliliği bulunmaktadır. Eskimesi, yıpranması ve deforme olma süresi, uzun yılları aşması sebebiyle, zeminlerin dekoratif yapımında ilk sıradadır. Uygulamanın yapıldığı yer, neresi olursa olsun, her zaman mekana özgü tasarımda, doğallığı bozmayan, renk kartelasının zenginliğiyle, seçimlerde zorlanılmayan baskı beton çeşitleri mevcuttur. Aşırı Güneş ışınlarına karşı geliştirilen renk pigmentleriyle, zeminin solumasına engel olmaktadır. Kullanılan hazır beton sayesinde ise çatlaklara, çökmelere veya baskının bozulmasına karşı dayanıklılığı %100 arttırmaktadır.

Hangi Amaçla Kullanılır?

Çoğunlukla tarihi mekanların, alışveriş merkezlerinin, parkların, bahçelerin, okulların, otoparkların, turistik tesislerin ve akaryakıt istasyonlarının, cafe veya restoranların zeminlerinde kullanılır. Yeni gelişen sistemleri ile sadece yer kaplaması olarak değil, duvarlara da sağlamlık ve estetik bir görünüm kazandırmak için baskı betonu kullanılır. Baskı betonun kullanılma amacı, yukarıda bahsettiğimiz gibi, uygulanan zemine ve duvara, dekoratif ve sağlam bir görünüm kazandırmaktır.

Baskı Beton Cilası Nedir ve Neden Kullanılır?

Baskı beton cilası, zeminin parlak görünmesini sağlamakla beraber aşınmasını önler ve daha dayanıklı hale gelmesini sağlar. Betonun temizliğini kolaylaştırır. Ayrıca cila, baskı betonun ömrünü de uzatmaktadır. Baskı beton cilası sayesinde renk yoğunluğu sağlanır

Yüzey sertleştirici işlemi yapılmış zeminlerde de baskı beton cilası kullanılır.

Baskı beton cilası, dışarıdan gelecek her türlü darbelere karşı zemini korur ve güçlenmesini sağlar. Diğer yandan kirlenmeye karşıdır ve toz tutmaz bir form kazanır.

Baskı Beton Cilası İki Çeşittir:

 1. Çift Kompenentlı Baskı Beton Cilası: Yüksek işlevselliğe sahip, beton cilasıdır. Metoseal  Renox 205S çift kompenentlı bir ciladır. Ultraviyole ışınlarından az etkilenir, kırılma, çatlama ve aşınmayı önler.
 2. Tek Kompenentlı Baskı Beton Cilası: Çift kompenentlı gibi aşınmaları önleyici bir yapısı vardır. Uygulaması kolaydır. İçinde bulunan solvent sayesinde çok çabuk kurur. Tek bileşenlidir.

Baskı Beton Kalıpları Nelerdir?

Baskı beton kalıpları kullanım amacına ve şekline göre isimlendirilir. Baskı beton kalıplarını tercih edecek olan kişiler de kullanacakları amaç doğrultusunda seçimlerini yaparlar. En çok kullanılan 10 baskı beton kalıbını sizlere anlatacağız. Zaten bunların bir kısmı ile karşılaşma olasılığınız oldukça yüksek. Belki bir alışveriş merkezinde otururken; belki de bir şehir parkından geçerken mutlaka karşılaşmışsınızdır.

BASKI BETON KALIPLARI NEREYE UYGULANABİLİR?

İç Mekanlar: Restaurantlar, Cafeler, Müzeler, Sergiler, Fabrika, Mağaza, Alışveriş Merkezleri, Villalar…

Dış Mekanlar: Şehir meydanları, Kaldırımlar, Otoparklar, Havuzlar, Yollar, Yürüme Yolları, Site biçimindeki konutların bahçe ve çevresine…

Düzensiz Örgü Baskı Beton Kalıbı:

Düzensiz örgü, farklı geometrik şekillerin bir örgü biçiminde iç içe geçmesiyle meydana gelir. İçerisinde farklı boyutlarda kare ve dikdörtgen şekiller vardır. Genel olarak uzun ve geniş kaldırımlar, yürüyüş yolları için tercih edilir. Ancak isteğe bağlı olarak istenilen her yerde kullanılabilir. Belediyeler de, peyzaj çalışmalarında düzensiz baskı beton kalıbını kullanmaktadırlar.

Walkway Slate Baskı Beton Kalıbı:

Walkway slate baskı kalıbı, geçitlerde ve bazı yürüyüş yollarında tercih edilir. Yine kare ve dikdörtgenlerden oluşur. Ayrıca bu beton baskı kalıbının üstü hafif rüzgarlı bir havayı andırır. Eskitilmiş, antik ve sade bir görünümü vardır.

London Cobble Baskı Beton Kalıbı:

Taşların ebatı biraz daha küçüktür. Arnavut kaldırımı biçiminde olan London Cobble ile, farklı dizaynlarla değişik desenler yaratılabilir. Baskı beton kalıplarından sıklıkla kullanılan örneklerindendir. Daha çok meydanlar ve meydanlara açılan yollarda kullanılan bir baskı beton türüdür. Diğer yandan dekoratif amaçlı cafe içlerine ve teras dizaynlarında sıklıkla kullanılır.

Santa Barbara Tile Stamp Baskı Beton Kalıbı:

Sekizgen, kare ve dikdörtgenlerden meydana gelen bir baskı beton türüdür. Bir kare ve etrafını çevreleyen dört adet sekizgenin meydana getirdiği en dış çeperin ise dikdörtgenlerle sınırlandırıldığı sık kullanılan baskı betondur. Dekoratif açıdan estetik görünümü sebebiyle kaldırım ve çevre düzenlemelerinde sıklıkla kullanılır. Onun dışında toplu konutlarda ve sitelerde kullanılır.

Yelpaze Baskı Beton Kalıbı:

Arnavut taşlarının bir araya gelerek yelpaze görünümü oluşturan modellerini hepimiz biliriz. Sıklıkla dar sokaklar ve bazı meydanlarda kullanılır. Bu görünümün baskı beton kalıplarıyla da yansıtılabilir olduğunu bilmelisiniz. Yelpaze biçimindeki beton baskı kalıplarıyla gözünüze hitap eden, estetik alanlara kavuşabilirsiniz.

Balık Sırtı Baskı Beton Kalıbı:

Balık sırtı baskı kalıbı modelinde, dikdörtgen şekiller sağlı sollu bir biçimde dizilir. Yine ciddi bir kullanım alanına sahip bu model, kaldırımlarda sıklıkla kullanılır.

Kayrak Baskı Beton Kalıbı:

Kayrak baskı kalıbı, sizi bir deniz kenarında ya da okyanus kıyısında olma hissi verir. Çakıl taşları görünümü nü andıran bu model, daha çok havuz kenarlarında  kullanılır. Ancak kayrağın çok çeşidi bulunmaktadır. Üstü sisli bir havayı andıran kayrak baskı beton kalıpları da vardır.

Şaşırtma Tuğla Baskı Beton Kalıbı:

İçerisinde  farklı boyutlarda kare ve dikdörtgen bulunan bu baskı kalıbında, belirli bir sistematik yoktur. Dolayısıyla şekiller karışık halde dizayn edilmiş görünümü verir.

Tile Border Baskı Kalıbı:

Tile border baskı kalıbı, bir şerit görüntüsü gibidir. Farklı türler bulunmakla birlikte üçgen ve karelerle bir araya gelen baskı kalıbı modelidir.

Lisbon Cooble Baskı Kalıbı:

Düzensiz bir biçimde sıralanmış, karmaşık haldeki taşların estetik bir görünüm sağlamasıyla oluşan bir baskı beton kalıbıdır. Adını Portekiz’in başkanti Lizbon’dan almıştır. Bu model Lizbon meydanlarını, sokaklarını, caddelerini, kamusal ve özel birçok alanda etkilidir. Ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Özetle, gördüğünüz üzere çok çeşitli baskı beton kalıpları vardır. Aslında bu türlerin hepsi klasik kaldırım ve yol dizaynlarının baskı betona aktarılması sonucu elde edilmiştir. Baskı beton sayesinde oldukça kolay bir şekilde uygulanır hale gelmiştir.

Baskı Beton Fiyatları Nedir?

Baskı beton fiyatlarını araştırdığınızda herkesten ayrı bir fiyat almanız mümkün. Ancak sizin fiyat öğrenirken hesaba katacağınız en önemli faktör istediğiniz baskı beton kalıbının cinsi, kalitesi ve yaptıracağınız alanın metrekaresidir.

Baskı beton fiyatı için tekliflendirmede bulunacak olan firma da bunları göz önünde bulunduracaktır.

Yılların vermiş olduğu deneyimle Elvan Baskı Beton olarak, size en iyi çalışmayı sunmak ve en iyi fiyatlandırmayı yapmak için linki tıklayarak Teklif İsteyin!

Baskı Beton Uygulaması Nasıldır?

 • Baskı beton yapılacak zemin temizlenmeli.
 • Eğer zemin düz değilse, dolgu yapılarak düzeltilmeli.
 • Çökmeyi ve kırılmayı engelleyecek 8-10 cm arasında beton dökülmeli.
 • Beton döküldükten sonra düzeltme işlemleri gerçekleşir.
 • Baskı kalıpları, pürüzsüz bir alana uygulanır.
 • Daha dayanıklı olması için yüzey sertleştirici serpilir.
 • Kalıp ayırıcı toz da serpilir.
 • Bu adımda baskı kalıpları yerleştirilir.
 • Basınçlı suyla yüzey yıkanır.
 • Sonuncu aşamada ise yüzey parlatıcı işlemi uygulanır. Baskı beton işlemi sonlandırılır.

Baskı Beton Malzemeleri Nelerdir?

Baskı Beton Tokmağı: Baskı beton tokmağı, baskı beton yapımı sırasında en çok kullanılan malzemelerden biridir. Sapının ucu kare bir yapıdadır. Yatay düzleme düşey bir baskı yaratır.

Cila: Baskı beton cilası, yüzeyin daha dayanıklı olmasını sağlar. Parlak, canlı ve pürüzsüz bir görünümü de yaratır. Kendi içinde çeşitleri vardır.

Kalıp Ayırıcı: Kalıp ayırıcı tozlar, yüzey sertleştiricilerin üstüne eskitilmiş bir görünüm kazandırır.

Mala Çeşitleri( İç ve dış; yuvarlak ve sivri uçlu malalar): Baskı beton işlemi için kullanılan malalar çeşitlilik gösterir. Kullanım amaçlarına göre çeşitlilik gösterse de temel amaç beton yüzeyini düzleştirmek ve baskı beton için zemini hazır hale getirmektir.

Seçilen Dekoratif Kalıp: Baskısı yapılacak desenli, sade, renkli ya da renksiz dekoratif kalıp, kullanılacak ana malzemelerden biridir.

Yüzey Sertleştirici-Renkli Sertleştirici: Yüzey sertleştiriciler de aynı baskı beton cilası gibi yüzeye dayanıklılık, sağlamlık ve kullanım ömrünü uzatıcı etkiler sağlamaktadır.