Betonda Kalite Denetimi Neden Önemlidir?

Betonda Kalite Denetimi Neden Önemlidir?

Beton, asırlara meydan okuyacak kadar sağlamdır. Ayasofya ve Süleymaniye Camii gibi yüzyıllardır sağlamlığını koruyan yapılarda, günümüzün beton harcına benzer malzemelerinin kullanılması, bunun canlı birer örneğidir.

Doğada hiçbir bakım ihtiyacı duymadan, sapasağlam duran beton, dünyada 7 milyar metreküpe ulaşan hacmiyle, sudan sonra en fazla tüketilen malzeme durumundadır. Betonun bu kadar uzun süre, dayanıklı bir yapı malzemesi olarak kalabilmesinin nedeni ise, üzerinde sürekli olarak yapılan araştırmalardır. Beton karışımında kullanılan hammaddeler, zaman içerisinde değişmiş ve ufak uygulamalarla, betona çok farklı özellikler katarak, sürekli geliştirmiştir.

1950 yıllarında, betonda oluşacak en yüksek basınç dayanımı, 30 ile 40 megapascal iken, günümüzde 800 megapascal ‘a kadar ulaşması, betonun sağlamlık değerinin yükselişini gözler önüne sermektedir.

Sürdürülebilir bir gelecek için, betonun ve hammaddelerinin gelişimi sürekli olarak devam etmektedir. Bileşiğinde, geri dönüşümlü maddeler, minareller, çimento üretimindeki atık maddeler kullanılmaktadır. Bu şekilde daha ekonomik bir üretim oluşturulabilmekte, daha dayanıklı ve uzun ömürlü betonlar elde edilmektedir.

Gökdelenlerden, kara yollarına, barajlardan, deniz altı tünellerine kadar, pek çok farklı alanlarda kullanılan beton, geliştirilebilir malzeme olmasıyla, vazgeçilmez bir yapı malzemesi halini almıştır. Araştırmalar devam ettikçe, betonun gelişim yolculuğu da devam edecektir.

Türkiye, hazır beton ile 1974 yılında tanışmış, yaygın olarak kullanımına ise 1990’lı yılların başında geçmiştir. Geleneksel beton üretiminden, yani konvansiyonel beton üretiminden, hazır betona geçişle beraber, ortaya çıkan önemli bir husus, standart dışı ve düşük kaliteli hazır beton üretimi olmuştur.

Betonun kalitesiz olması, yapım sürecini uzatarak, maliyet ve iş gücü kaybı yaratmaktadır. Çok daha önemlisi, kalitesiz beton, insan hayatını tehlikeye atmakta, hem beton üreticisinin, hem de proje sahibinin itibarını zedelemektedir. Bu amaçla Avrupa standartlarında beton üretmek ve beraber çalışılan beton üreticisini titizlikle seçmek, çok ama çok önemlidir.
Bunu sağlamak için hazır beton üretiminin yerinde denetimi amacıyla, 1995 yılında KGS (Kalite Güvence Sistemi) kurulmuştur. Kalite güvence sistemi, betonun standartlara uygun olarak üretimini sağlamış ve ülkemizde yapı kalitesinin arttırılmasına katkıda bulunmuştur. Bu nedenle KGS, yılda 6 kere habersiz ürün denetimi, 1 kere de haberli sistem denetimi yapmaktadır.

Kaliteli beton hedefinin tutturulması için, eğitim kalitesinin yükseltilmesi diğer bir önemli konudur. Sektörün, çalışanların ve beton kullanıcılarının, kaliteli beton konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir